ul. 42 Pułku Piechoty 6
15-181 Białystok

restauracja@lipcowyogrod.pl +48856756620

Jak usadzić Gości weselnych? – to jedno z najczęściej poruszanych zagadnień w Restauracji Lipcowy Ogród przez Parę Młodą podczas spotkań z konsultantem ślubnym. Zawsze radzimy zostawić ten temat na koniec przygotowań, kiedy wszyscy Goście potwierdzą już swoje przybycie, czyli na ok. 3 tygodnie przed datą przyjęcia.

To temat bardzo ważny, a zarazem trudny i delikatny. Każda Para Młoda chce, aby wszyscy zaproszeni Goście byli zadowoleni z wyznaczonego miejsca i usiedli w odpowiednim towarzystwie.

 

STOŁY PROSTOKĄTNE CZY OKRĄGŁE, A MOŻE MIESZANE?

 

Zacznijcie od podjęcia decyzji o rodzaju stołów na przyjęciu weselnym. Czy chcecie aby Goście siedzieli przy stołach prostokątnych, okrągłych, a może ustawienie mieszane, połączenie stołów prostokątnych i okrągłych? Każde ustawienia ma swoje wady i zalety, wszystko zależy od Waszych preferencji oraz możliwości sali.

 

 

WYZNACZENIE MIEJSCA DLA GOŚCI – WINIETKI

W Restauracji zawsze polecamy usadzenie według winietek, dzięki temu Goście sprawnie znajdują miejsce bez konieczności zastanawiania się, przy którym stole zasiąść. Wówczas dodatkowo niezbędna jest tablica czy też eleganckie lustro do wyeksponowania usadzenia Gości tuż przy wejściu. Najlepiej jest, jeśli tablica przedstawia dodatkowo rzut sali, co znacznie ułatwia orientację w szczególności Gościom, którzy są po raz pierwszy w restauracji. Goście oczekując na przyjazd Pary Młodej mają czas, aby sprawdzić, przy którym stole i z kim siedzą. W Lipcowym Ogrodzie zawsze macie do dyspozycji sztalugę na tablicę oraz dekoracyjne lustro, co nie generuje Wam dodatkowych kosztów związanych z dekoracją przyjęcia.

 

 

Jeżeli nie chcecie z góry narzucać miejsc, dobrym rozwiązaniem jest ustawienie na danym stole ramki z nazwiskami. Goście siadają wówczas przy konkretnym stole ale według własnej preferencji. Takie rozwiązanie doradzamy tylko przy stołach okrągłych, gdzie liczba osób przy danym stole jest ograniczona.

Numerki na stoły są niezbędne! Ułatwią one sprawne odnalezienie stolika. Powinny być wysokie, stabilne, widoczne z daleka oraz pasować do dekoracji weselnych. W naszej Restauracji Pary Młode mają do dyspozycji numerki ze zdjęcia poniżej, które są uniwersalne i praktyczne.

 

 

Nie zdziwcie się, jeżeli zobaczycie, że Goście nie siedzą na wcześniej przypisanych im miejscach. Z doświadczenia wiemy, że niektórzy Goście potrafią kilkakrotnie przestawiać winietki według swoich upodobań. Pocieszające jest, że najczęściej w obrębie tylko danego stołu.

W większości przypadków winietki rozstawiane są z rana w dniu przyjęcia weselnego. Aby nie tracić czasu w dniu wesela przygotujcie wcześniej listę ze stołami oraz winietki posegregowane do konkretnych stołów. Jeżeli macie stoły prostokątne z dużą liczbą osób, ułóżcie wcześniej winietki według rozsadzenia.

 

 

GOŚCIE NA WESELU – 8 ZASAD I WSKAZÓWEK, JAK ICH USADZIĆ

Przedstawiamy Wam praktyczne zasady i wskazówki, usadzenia Gości przy stole.

  1. W tradycyjnym usadzeniu najbliżej Pary Młodej siedzi najbliższa rodzina. Im dalej od Pary Młodej, tym dalsze pokrewieństwo, a na końcu usadza się znajomych. Ten trend jednak się zmienia. Obecnie Para Młoda sadza najbliżej siebie najbliższych przyjaciół i najbliższą rodzinę.
  2. W tradycyjnym usadzeniu najbliżej Pary Młodej siedzi najbliższa rodzina. Im dalej od Pary Młodej, tym dalsze pokrewieństwo, a na końcu usadza się znajomych. Ten trend jednak się zmienia. Obecnie Para Młoda sadza najbliżej siebie najbliższych przyjaciół i najbliższą rodzinę.
  3. Małżeństwa i narzeczeni siedzą obok siebie albo naprzeciwko siebie.
  4. Obok siebie siedzą osoby, które się znają i lubią.
  5. Usadzając znajomych trzeba wziąć pod uwagę: zainteresowania, wiek, znajomość języków obcych (przy międzynarodowych weselach).
  6. Ważna zasada! Nie sadzaj obok siebie osób, które mają ze sobą jakieś konflikty. W przeciwnym razie na starcie będą już niezadowolone i całe przyjęcie będą psuły zabawę innym.
  7. Osoby samotne, jeżeli masz Gości, którzy przychodzą na wesele bez par i są w podobnym wieku warto usadzić je przy jednym stole.
  8. Dzieci na weselu – zwróćcie uwagę czy dzieci są samodzielne jeżeli tak, warto przygotować im oddzielny stół, dzięki temu poczują się równie ważni. Gdy siedzą z rodzicami zapytaj czy nie potrzebują odpowiedniego krzesła do karmienia.

 

 

STÓŁ PARY MŁODEJ

Od lat niezmiennie Panna Młoda zawsze siedzi po prawej stronie Pana Młodego.

Najpopularniejsza – 6-osobowa wersja usadzenia przy stole młodych wygląda następująco: w centralnym miejscu siada Para Młoda, obok Panny Młodej siada Świadek płci męskiej, następnie jego partnerka, obok Pana Młodego – Świadek płci żeńskiej oraz jej osoba towarzysząca. Przy stole 4-osobowym, w centralnym miejscu siada Para Młoda, obok Panny Młodej siada Świadkowa, obok Pana Młodego Świadek.

Dla ułatwienia poniższe schematy:

 

 

Mamy nadzieję, że nasze porady oparte na doświadczeniu, pomogą Wam w momencie, kiedy będziecie już tworzyć własne usadzenie Gości. Warto poświęcić na ten temat trochę czasu aby każdy Gość czuł się wyjątkowo i dobrze w towarzystwie, w którym usiądzie. To oni tworzą atmosferę wieczoru i będą go wspominać razem z Wami.

 

 

 

Skontaktuj się z Lipcowym Ogrodem

Napisz do nas

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z Lipcowym Ogrodem